czwartek, 05 sierpień 2021 13:40

Mariusz Bacik: Nie mam żadnych obaw jeśli chodzi o zgranie drużyny

Trzy dni po oficjalnym starcie przygotowań koszykarskiej drużyny BS Polonii Bytom do sezonu 2021/22 w II Lidze Mężczyzn, Trener Mariusz Bacik został zapytany kilka aspektów specyficznych dla okresu przygotowawczego:

1. Na początku poprzedniego sezonu, w tak zwanym trzonie zespołu, pozostało pięciu graczy. W tym sezonie będziemy mieli już tylko dwóch, którzy zostali, czyli Marcina Salamonika i Szymona Daszke. Czy z racji, iż jest to zupełnie nowa drużyna, wiążą się z tym jakieś obawy Trenera w kwestii zgrania boiskowego ale też i pozaboiskowego w zespole?

Nie mam żadnych obaw jeśli chodzi o zgranie drużyny. Będziemy grali dwanaście sparingów przed sezonem, które pozwolą chłopakom się zgrać. Mam nadzieję, że w szatni również będzie panowała cisza i spokój, tak jak to było do tej pory. Jest to taka grupa ludzi, że mam nadzieję... mało tego... jestem przekonany, że się dogadają i wszystko będzie dobrze funkcjonowało.

2. Jakimi wartościami boiskowymi u zawodników Trener kierował się budując skład na sezon 2021/22? Średnia wieku w seniorskiej części drużyny wzrosła, czyli można przypuszczać, że stawiamy na doświadczenie?

Przy doborze ludzie nie kierowałem się metryczkami, ponieważ nigdy w nie nie patrzę. Biorę pod uwagę tylko to, kto jest wartościowy i kto będzie w stanie wzmocnić drużynę na danej pozycji. Szczerze mówiąc, to nie wiem ile kto dokładnie ma lat, ponieważ nie jest to coś co mnie interesuje. Najważniejsze jest to, żebym był zadowolony z ich postawy na boisku.

3. Zdecydowana większość zawodników ma w swojej przeszłości liczne występy w 1. lidze, a nawet w ekstraklasie. Czy z takimi zasobami ludzkimi awans powinien być formalnością przy solidnym sezonie czy walka toczyć się będzie do ostatniego spotkania?

Co do awansu, to niezależnie kogo byśmy sprowadzili do Bytomia i jakiej drużyny byśmy nie mieli, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie z drugiej ligi najtrudniej jest awansować i tutaj nie ma nigdy nic pewnego. Przede wszystkim trzeba wygrać swoją grupę i potem rozejrzeć się co się dzieje w kraju. Owszem, spotykam się z różnymi przeciekami o tym, kto się "zbroi" na nadchodzący sezon, ale nie chciałbym się póki co wypowiadać na ten temat. My robimy swoje i najpierw koncentrujemy się na swoim "podwórku".

4. Czy w porównaniu z poprzednim sezonem wprowadził trener jakieś modyfikacje jeśli chodzi o okres przygotowawczy? Z pewnością jest on nieco dłuższy.

Tak, modyfikacja polega między innymi na wydłużeniu okresu przygotowawczego o dwa tygodnie, ponieważ zazwyczaj starałem się rozpoczynać treningi w połowie sierpnia. To wszystko ze względu na fakt, iż mamy sporo nowych twarzy i będziemy potrzebować nieco więcej treningów, aby zapoznać ich z taktyką defensywną jak i ofensywną, i dać im trochę czasu na zgranie i przyswojenie założeń, tak żeby wszystko optymalnie funkcjonowało od początku ligi.

5. Jak zmieni się rola młodzieży w pierwszej drużynie po oficjalnym wcieleniu dwóch juniorskich roczników w struktury młodzieżowe BS Polonii Bytom?

Rola młodzieży się nie zmienia. Są mile widziani na treningach pierwszego zespołu. W miarę możliwości i umiejętności będą dostawali swoje szanse. Przede wszystkim mam nadzieję, że poprzez treningi z tak doświadczonymi zawodnikami jacy są w tym roku w Bytomiu, ich możliwości sportowe będą się z miesiąca na miesiąc podnosiły i w niedalekiej przyszłości to oni będą stanowić o sile zespołu Polonii.

6. Jak Trener zapatruje się na rywalizacje w naszej grupie? Czy w kuluarach, czy też z obserwacji wynika, że drużyny poczyniły stanowcze ruchy kadrowe, powodując, że poziom w tej części kraju będzie stał na wyższym sezonie niż w poprzednim sezonie?

Nie mam zielonego pojęcia jaki będzie poziom... mówi się o różnych ruchach kadrowych w różnych klubach, ale tak naprawdę dopiero jak zobaczymy kto gdzie jest zakontraktowany i zgłoszony do zespołu, co mam nadzieję nastąpi w miarę szybko, to będziemy mogli ocenić kto jest naszym najgroźniejszym rywalem do wygrania naszej grupy.

7. Czego życzyć Trenerowi i zawodnikom w nadchodzących tygodniach ciężkiej pracy w okresie przygotowawczym?

Jeśli można czegoś sobie życzyć, to przede wszystkim zdrowia zawodnikom i całemu sztabowi. Oby omijały nas i choroby i kontuzje w trudnych czasach, bo mam nadzieję, że jeśli tak się stanie i będziemy zdrowi, to stać nas na dobry wynik.

Zapraszamy również do obejrzenia relacji wideo bytomskich mediów z pierwszego treningu BS Polonii Bytom w hali na Skarpie, którą znajdziecie TUTAJ.