piątek, 08 grudzień 2023 10:45

Polonia zmierzy się w Rybniku z liderem grupy C

Koszykarze BS Polonii Bytom 9 grudnia pojadą do Rybnika, gdzie zagrają z miejscowym MKKSem, w ramach 14. kolejki sezonu 2023/24 2. Ligi Mężczyzn.

Rybniczanie, to bez wątpienia czarny koń trwającej kampanii, przed której startem mało kto zakładał, że po 13. kolejkach będą oni liderem grupy C, z zaledwie jedną porażką. Do 30 listopada byli jeszcze niepokonani, jednak wpadka przytrafiła im się w Krakowie, gdzie przegrali z Cracovią 73:86. Na swojej drodze pokonali już wszystkie drużyny z czołówki, a mianowicie ekipy z Bielska-Białej, Rzeszowa i krakowskiej Bozzy.

MKKS to młody, ale bardzo utalentowany zespół, który bardzo chce zdobywać punkty z kontry. W ataku pozycyjnym dobrze porusza się bez piłki, co często skutkuje dogodnymi pozycjami rzutowymi. Ofensywę opierają przede wszystkim na grze 1 na 1, w której po penetracjach rozrzucają piłkę lub kończą akcje spod kosza. Zza łuku trafiają blisko dziesięciokrotnie na mecz, ze skutecznością 36%, czyli niewiele gorzej od Polonistów.

W składzie Rybnika zauważalna jest różnica pomiędzy podstawową piątką, a resztą składu, gdyż to na barkach starterów spoczywa odpowiedzialność zdobywania punktów całego zespołu. Prym wiedzie obwodowe trio Wydra, Kosiorowski, Kawczyński, których pod koszem wspierają doświadczony Anduła i dobrze znany bytomskim kibicom Karol Jagoda. Słabszym elementem gry Rybniczan jest spora ilość strat, których popełniają średnio 16 na mecz.

Ostatnie rezultaty MKKS Rybnik:

  • TS Wisła Kraków 57:75 MKKS Rybnik
  • KS Cracovia 1906 86:73 MKKS Rybnik
  • MKKS Rybnik 86:72 MCKS Czeladź

Poloniści, aby myśleć o wskoczeniu na 2. miejsce w tabeli przed końcem roku, muszą jako pierwsi w tym sezonie pokonać Rybnik na ich terytorium. Będą w stanie to zrobić, jeśli zagrają dobre spotkanie w obronie, gdyż sobotni gospodarze mają znacznie większy potencjał ofensywny niż defensywny. To niewygodny rywal dla każdej obrony. Istotna będzie umiejętność zachowania odpowiedniego dystansu do atakujących w grze 1 na 1 tak, aby nie dać się minąć, a jednocześnie być przygotowanym na rzut z dystansu i maksymalnie go utrudnić.

Podopieczni Mariusza Bacika, jak i sam trener, liczą na wsparcie swoich kibiców, z którymi na pewno łatwiej będzie osiągnąć sukces w sobotni wieczór. 

Mecz na szczycie, pomiędzy MKKSem a Polonią odbędzie się 9 grudnia o godzinie 19:00 w hali ZSE-U, przy ul. Św. Józefa 30 w Rybniku.