AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

niedziela, 28 marzec 2021 14:34

Podsumowanie rundy zasadniczej i plany na play-off oczami Trenera Bacika

Poloniści są obecnie pomiędzy zakończoną fazą zasadniczą sezonu 2020/21, a tuż przed playoffami, czyli kluczowym etapem walki o awans do 1 Ligi Koszykówki Mężczyzn. O kilka słów podsumowania, a także o oczekiwania i możliwe scenariusze w fazie pucharowej zapytany został Trener Mariusz Bacik.

1. W której części sezonu zasadniczego, pierwszej czy rewanżowej, Polonia spisywała się lepiej na parkiecie i dlaczego?
Nie podejmę się zdecydowanego wyróżnienia jednej z dwóch części sezonu zasadniczego. Gdybym musiał wybrać to uznałbym tę pierwszą za bardziej udaną, ponieważ odnieśliśmy w niej tylko jedną porażkę, a w drugiej dwie - tylko i wyłącznie dlatego.

2. Czy wydarzyło się coś nieoczekiwanego lub coś, czego nie udało się przewidzieć w dotychczasowych meczach? Czy porażkę w Jarosławiu można zaliczyć do takich rzeczy?
Nieprzewidywalne są na pewno kontuzje oraz komu i w jakim okresie może się przydarzyć. Mimo bardzo równego składu brak jednego czy dwóch zawodników do dyspozycji nie pozostaje bez znaczenia, szczególnie w meczach z silnymi rywalami. Co do rozegranych meczów, to nie... nikt nas niczym nie zaskoczył. Porażka w Jarosławiu umocniła nas tylko w przekonaniu, że każdy chce z nami wygrać. Żadna drużyna się przed nami "nie położy" i zrobi wszystko żeby nas pokonać.

3. Jakie były najmocniejsze, a jakie najsłabsze elementy w grze Polonistów w tych 24 rozegranych spotkaniach?
Najmocniejszym elementem w drużynie jest atmosfera i chemia w szatni, co musi być podstawą w każdej ekipie, bo to przekłada się potem na zespołowość na parkiecie. Jesteśmy teamem nieobliczalnym, bo w każdym kolejnym meczu możemy mieć innego lidera, dzięki czemu przeciwnicy mają spore kłopoty ze skautowaniem nas. Co do słabszych elementów, to nie chcę się przesadnie wypowiadać na ten temat. Oczywiście, jak każda drużyna, mamy swoje słabsze strony, jednak nie będę ułatwiał zadania naszym przyszłym oponentom przed play-offami.

4. Jakie drużyna stawia przed sobą cele na nadchodzącą wielkimi krokami fazę play-off?
Cele są niezmienny i jasno określony - chcemy wygrywać każdy kolejny mecz i zrobimy wszystko żeby tak się stało. Mamy dobrą drużynę i jesteśmy w stanie mocno pokrzyżować faworytom plany, ale aby tak się stało to przede wszystkim musimy być zdrowi, na co niestety nie zawsze mamy wpływ oraz prezentować najwyższą możliwą formę, ale o to już jestem spokojny. Myślę, że do dwóch tygodni wszyscy nasi zawodnicy będą w rewelacyjnej dyspozycji. 

5. Co Trener sądzi o porównywaniu poziomu gry pomiędzy poszczególnymi grupami w Polsce? Czy przed bezpośrednimi konfrontacjami da się określić, czy dana grupa prezentuje wyższy lub niższy poziom?
Trudno jest porównać te poziomy. W każdej grupie specyfika jest trochę inna i aby stwierdzić, która grupa jest słabsza lub silniejsza będziemy musieli poczekać do momentu, gdy te drużyny się ze sobą wymieszają w kolejnych fazach play-off. Myślę, że na tą chwilę wszystkie grupy mają po 25% szans i każda będzie chciała wywalczyć swoje.

6. Które zespoły, oprócz AGH Kraków będą najbardziej liczyć się w walce o awans do 1 ligi?
Oprócz AGH, faworytami play-offów oraz do awansu do pierwszej ligi będą wszystkie "jedynki" z poszczególnych grup, a mowa tutaj o MKKS Żak Koszalin, UNB AZS UMCS Start Lublin oraz o naszym potencjalnym rywalu w ćwierćfinale, czyli o Rycerzach Rydzyna. Są oni liderami grupy D z bardzo mocnymi personaliami na papierze, ponieważ jest tam 6 lub 7 graczy z niedaleką przeszłością w lidze wyżej. Myśleć o tym jednak będziemy dopiero, gdy przyjdzie nam z nimi rywalizować, a na pewno nie stoimy na straconej pozycji.