poniedziałek, 02 styczeń 2023 10:40

Rywal oczami Adama Bączyńskiego - Dziki Warszawa

W siedemnastej, ostatniej serii spotkań pierwszej rundy zasadniczej części sezonu 2022/23 Suzuki 1. Ligi Koszykówki Mężczyzn Poloniści podejmą u siebie ekipę Dzików Warszawa. Będzie to piąte domowe spotkanie Niebiesko-czerwonych, które odbędzie się 4 stycznia, o godzinie 18:00 w Hali "na Skarpie", przy ul. Frycza-Modrzewskiego 5a w Bytomiu. Sylwetce zespołu ze stolicy przyjrzał się członek sztabu trenera Mariusza Bacika do spraw "skautingu" - Adam Bączyński.

Na początek 2023 roku przyjdzie nam się zmierzyć z drużyną z absolutnego topu ligi. Zespół bardzo silny personalnie, świetnie funkcjonujący jako drużyna, pomimo tylu indywidualności. Każdy zna swoją rolę na parkiecie i świetnie się z niej wywiązuje, co skutkuje wysokim miejscem w tabeli. Dziki to najlepsza obrona ligi. Tracą najmniej punktów w meczu, ale jednocześnie nie są potęgą w ataku, co pokazuje że ich spotkania często kończą się stosunkowo niskimi wynikami. Bardzo dobra, zorganizowana obrona drużynowa, gdzie cała piątka będąca na parkiecie mocno pracuje i świetnie sobie pomaga, broniąc swojej obręczy. Na pewno jednym z kluczy do zwycięstwa będzie złamanie ich żelaznej defensywy. Jesli chodzi stricte o ofensywę, to drużyna, która ma 13. atak ligi i 14. skuteczność w rzutach z dystansu, więc widać, że jest to zespół nastawiony szczególnie na twardą i skuteczną obronę, tym wygrywając.

Indywidualności mają sporo, ale tak jak mówiłem wcześniej, świetnie współpracują drużynowo. Jeżeli mamy mówić o nazwiskach, to na pewno Grzegorz Grochowski - rozgrywający i mozg zespołu, przedłużenie myśli trenerskiej na parkiecie, gdzie od niego zaczyna się atak i obrona. Najczęściej to on nadaje ton dobrej defensywy swoją komunikacją oraz wywieraniem presji na zawodniku z piłką. Najlepszym strzelcem Dzików oraz najlepszym shooterem z dystansu jest Alan Czujkowski - bardzo doświadczony zawodnik ze świetnym rzutem, rozciąga obronę rywali oraz dobrze ją czyta. Drugim podkoszowym, bardziej typowym centrem, jest Mateusz Bartosz, który jest mocny po obu stronach parkietu. Bardzo dobrze gra w ataku, potrafi zdobywać punkty na wiele sposobów, ale jest również świetnym obrońcą i jednym z najlepiej zbierających w lidze. Obwód to Aleksandrowicz i Motel, którzy dobrze atakują kosz, jak i również grożą rzutem z dystansu.